Workshops & Presenters

Thanks to everyone who attended the Summit this year!

Saturday morning workshops - 9:45 AM

Motor Voter and Voter Registration in a New Era

Chair: Laura Terrill, Chief of Staff to the Secretary of State, State of Oregon
Aubrey Harrison, Executive Director, Oregon Voice
Emily McLain, Government Relations, Basic Rights Oregon and Planned Parenthood Advocates of Oregon
 
  

Building Oregon's Economy: Strength Through Diversity

Chair: John Mohlis, Executive Secretary, Oregon State Building and Construction Trades Council
Representative Tobias Read, Candidate for State Treasurer
Nkenge Harmon Johnson, President and CEO, Urban League of Portland
Eddie Sherman, Principal, Against the Current
Roy Jay, President, African American Chamber of Commerce
Jenn Lynch, Venture Partner, Portland Seed Fund
Bill Smith, President, William Smith Properties
 
      

The Rising Latino Electorate

Co-Chair: Andrea Miller, Executive Director, Causa
Co-Chair: Jason León, Latino Caucus Chair & Platform and Resolutions Committee Chair, Democratic Party of Oregon
Jaime Arredondo, Secretary-Treasurer, PCUN
Reyna Lopez, Outreach Director, Our Oregon
Dorian Caal, Data and Targeting Manager, Oregon Voice
 
    

The Schools Our Students Deserve: Expert Educators Look to the Future

Chair: Jared Mason-Gere, Government Relations Consultant, Oregon Education Association
C. John Larson, Vice President, Oregon Education Association
Janelle Rebick, Third Grade Teacher, Miller Elementary
Diane Hicks, Third Grade Teacher, Bohemia Elementary
Jeff Matsumoto, Second Grade Teacher, Clarke Elementary
Mark Reynolds, Retired Teacher, Hood River County Schools
 
     

Saturday first afternoon workshops - 1:00 PM

Oregon Healthcare: Challenges and Opportunities

Chair: Felisa Hagins, Political Director, SEIU Local 49
Nichole June Maher, MPH, President, Northwest Health Foundation
Leigh Dolin, MD, Past President, Oregon Medical Association
Jessica Adamson, Director of Government Relations, Oregon, Providence Health and Services
 
   

Fight for the Future: Oregon Initiatives

Chair: Ben Unger, Executive Director, Our Oregon
Andrea Miller, Executive Director, Causa
Melissa Unger, Political Director, SEIU Local 503
Brett Thomason, Labor Outreach Manager, Renew Oregon
Jenny Smith, Statewide Political Organizer, Oregon Education Association
 
    

Next Generation: New Trends, Candidates and Campaigns

Chair: Andrea Cooper, Chief of Staff, House Majority Office
Kathleen Stuart, Executive Director, FuturePAC 
Trent Lutz, Government Relations Consultant, Oregon Education Association
Julia Meier, Executive Director, Coalition of Communities of Color
Nikki Fisher, Executive Director, Bus Project
 
   

Effective Communications Programs

Chair: Representative Lew Frederick, Oregon State Legislature
Natalie LeBlanc, Director of California Office, The Pivot Group
Marty Stone, Partner, Stones’ Phones
Ryan Hawkins, President, Winding Creek Group
Scott Ballo, National Political Sales Director, Morel Ink
Danielle Winterhalter, Director of Strategic Partnerships, SpeakEasy Political
 
   ​  

Saturday second afternoon workshops - 2:30 PM

Reproductive Health and Racial Justice

Chair: Jillian Schoene, Executive Director, Emerge Oregon
Mary Nolan, Executive Director, Planned Parenthood Advocates of Oregon
Marina G. Barcelo, Director of Equity and Community Engagement, NARAL Pro-Choice Oregon
Diego Hernandez, Co-Executive Director, Momentum Alliance
Linda Roman, Director of Health Policy and Government Relations, Oregon Latino Health Coalition
 
    

Running for Local Office: Change From the Ground Up

Chair: Karen Packer, First Vice Chair, Democratic Party of Oregon
Commissioner Loretta Smith, Multnomah County
Commissioner Annabelle Jaramillo, Benton County
Representative Jessica Vega Pederson, Candidate for Multnomah County Commissioner
Councilor Lacey Beaty, City of Beaverton
Councilor Karin Power, City of Milwaukie
Councilor Tom Leahy, City of Coos Bay
Ron Morgan, Political Organizing Coordinator, Democratic Party of Oregon
 
       

Organizing For the Future: Pushing Back Against Republican Attacks on Labor

Chair: Senate President Pro Tempore Diane Rosenbaum, Oregon State Legislature
Graham Trainor, Political Director, Oregon AFL-CIO 
Joe Esmonde, Political Director, IBEW #48
Melissa Unger, Political Director, SEIU Local 503
Doug Tweedy, Executive Secretary-Treasurer & CEO, Pacific Northwest Regional Council of Carpenters
Joe Baessler, Political Director, AFSCME Council 75
 
     

LGBT Organizing: Celebration and Next Steps

Chair: Emily McLain, Government Relations, Basic Rights Oregon and Planned Parenthood Advocates of Oregon
Representative Rob Nosse, Oregon State Legislature
Erin Rook, Editor-At-Large, Bend Source
Carla “KC” Hanson, LGBT Caucus Chair, Democratic Party of Oregon
Amy Herzfeld, Movement Building Director, Basic Rights Oregon
 
    

Sunday morning workshops - 9:45 AM

Environmental Justice for Healthy Communities

Chair: Representative Jessica Vega Pederson, Candidate for Multnomah County Commissioner
Andy Maggi, Executive Director, Sierra Club
Julia Meier, Executive Director, Coalition of Communities of Color
Christy Splitt, External Affairs Director, Oregon League of Conservation Voters
Joel Iboa, Community Outreach Manager, Beyond Toxics
Mary Peveto, President, Neighbors for Clean Air
Gerik Kransky, Advocacy Director, Bicycle Transportation Alliance
 
      

Getting Your Message Out: Oregon's Diverse Media Landscape

Chair: Matt Morton, Executive Director, NAYA Family Center
Melanie Davis, Publisher-Owner, Brilliant Media
Stacey Dycus, Founder/CEO, ProspectPDX
Victoria Lara, Chief Executive Officer, Lara Media Services
Erin Rook, Editor-At-Large, Bend Source
 
   

Delegate Selection and Community Involvement Plan 2015/2016

Co-Chair: Wayne Kinney, Second Vice-Chair, Democratic Party of Oregon
Co-Chair: Laura Calvo, Democratic National Committeewoman, Democratic Party of Oregon
 
 

Engaging the Grassroots: Organizing for Change

Chair: A’shanti Gholar, Director of African American and Youth Engagement, Democratic National Committee
Zev Nicholson, Organizing Director, Urban League of Portland
Carla “KC” Hanson, LGBT Caucus Chair, Democratic Party of Oregon
Steve Packer, Developer, Neighborhood Leadership Program Services
Rosie Stephens, Chair, Clackamas County Democrats
Ken Moore, Candidate for House District 24
 
     

 

Titles and organizations listed for identification purposes only.